Biskup Terra o spotkaniu z kard. Ratzingerem i jego wypowiedź w sprawie Noty (1997)


Kardynał Ratzinger potwierdza swe stanowisko w odniesieniu do pism Vassuli Ryden pt. "Prawdziwe Życie w Bogu"


Portugalski magazyn religijny Annunciai a Boa Nova (140 [listopad 1997] str. 565-567) opublikował właśnie następujący artykuł:

10 października 1997, podczas spotkania modlitewnego zorganizowanego z Vassulą w Brasilii, stolicy Brazylii, biskup pomocniczy wspomniał o sprawie stanowiska Kościoła w odniesieniu do jej pism. Jego Ekscelencja Joăo Terra zabrał głos wobec wielotysięcznego tłumu. Rozpoczął mówiąc:

«Chciałbym wypowiedzieć słowa podziękowania jako biskup, z powodu radości, jakiej dostarczyła nam obecność Vassuli tutaj, w Brazylii. To z pewnością nadzwyczajna łaska.»

Potem mówił dalej, co następuje, podejmując problem stanowiska Kościoła:

«W tym roku mieliśmy spotkanie Konferencji Episkopatu z Papieżem. Zapytałem tam o Vassulę, na co kardynał Ratzinger odpowiedział: ‘Otrzymałem w tej sprawie górę listów, też od kardynałów...’.

Ta anonimowa Notyfikacja, opublikowana w Osservatore Romano była intrygą jego sekretarza. Mgr Tarcisio (Bertone).

Mgr Victor Tielbeek (popierający Vassulę), z diecezji Formosa (Brazylia) zapytał go wtedy: «Kardynale, czy mam całkowicie zmienić postawę?» «Proszę postępować, jak dotąd – odpowiedział kardynał w obecności nas wszystkich – jednak bądźcie ostrożni.»

W przypisie magazyn ten czyni następujący komentarz: «Odpowiedź kardynała Ratzingera jest w całkowitej zgodności z poleceniem, jakie dał w Meksyku, 10 maja 1996: "Możecie nadal rozszerzać jej pisma, lecz zawsze z rozeznaniem, które jest konieczne..."»