TRUDNA WIZYTA VASSULI W HONGKONGU: 24-28 PAŹDZIERNIKA 2002

«Daj Mnie poznać wszystkim, którzy jeszcze Mnie nie znają...»

W ostatnich dniach września 2002 roku organizatorzy otrzymali zapytanie od Stowarzyszenia Prawdziwego Życia w Bogu ze Szwajcarii o możliwość organizacji wizyty Vassuli w Hongkongu pod koniec listopada 2002 r., a także możliwość znalezienia sponsorów, którzy opłaciliby koszty tej wizyty. Dzięki wspaniałomyślnej pomocy i cennym radom Stelli i Steve’a Chan w San Francisco, organizatorzy spotkania byli w stanie stworzyć listę wolontariuszy, którzy przez 2 miesiące czynili wszystkie konieczne przygotowania, aby wizyta Vassuli mogła dojść do skutku. Wynajęto salę Jockey Club Uczelni wielowydziałowej, miejsce, w którym, podczas wystąpienia Vassuli 25 listopada, będzie mogło spotkać się 1000 osób. Dodatkowo, z Bożą pomocą, dla osób uczestniczących spotkaniu, przygotowujący je zapewnili od wydawców dostawę 700 egzemplarzy książek w języku chińskim i angielskim, a także kasety video. Spotkanie z Vassulą było reklamowane w lokalnych dziennikach: trzech chińskich i jednym angielskim. Zainteresowanie przeszło oczekiwania: 1000 zaproszeń na spotkanie rozeszło się bardzo szybko w krótkim czasie. Co więcej, pytania o spotkanie i chęć uzyskania zaproszenia utrzymywały się jeszcze dużo później. Jednak sytuacja zmieniła się diametralnie kiedy przedstawiciele katolickiej diecezji Hong Kongu wydali oficjalne oświadczenie, w którym oceniono planowaną wizytę bardzo negatywnie, wręcz potępiono ją. Kilka dni przed przybyciem Vassuli do Hong Kongu, sponsorzy zostali powiadomieni, że zarówno chińsko jak i angielskojęzyczne wydania Prawdziwego Życia w Bogu zostały wycofane ze sprzedaży w oficjalnych katolickich księgarniach Hong Kongu. Co więcej, przedstawiciele diecezji katolickiej wydali specjalne oświadczenie czytane na niedzielnych mszach 24 listopada, w którym starano się odwieść katolików od uczestnictwa w spotkaniu, które miało odbyć się następnego dnia. To negatywne stanowisko pojawiło się także w czołówkach Kung Kao Po i Sunday Examiner: dwóch dziennikach wydawanych przez diecezję katolicką. Taki był prolog wizyty Vassuli w Hongkongu.

Niedziela, 24 listopada 2002

Vassula i jej towarzyszka Cecilia Lutz zakończyły wizytę na Tajwanie i wylądowały na lotnisku w Hongkongu w południe 24 listopada 2002. Powitano je na lotnisku. Podczas podróży do Hotelu Regal Kowloon, Vassulę zaznajomiono z planem wizyty. O piątej po południu w sali konferencyjnej hotelu zorganizowano spotkanie z miejscowymi przedstawicielami Kościoła: obecni byli dwaj katoliccy księża i trzej przedstawiciele kościołów protestanckich. Pomimo e grupa była nieliczna, Vassula z entuzjazmem mówiła o doświadczeniach związanych z dążeniem do jedności Kościoła w powiązaniu z orędziami Prawdziwego Życia w Bogu. Spotkanie trwało około dwóch godzin i zakończyło się Mszą św.

Poniedziałek, 25 listopada 2002

Główne spotkanie z Vassulą odbyło się o godz. 20 w auli Jockey Club. W sali przewidzianej na 1000 osób zajętych było tylko 400 miejsc. Taki scenariusz nie mieścił się w najbardziej pesymistycznych przewidywaniach organizatorów, a był skutkiem jednoznacznego oświadczenia przedstawicieli diecezji katolickiej. Vassula rozpoczęła spotkanie krótkim wprowadzeniem. Później przedstawiła swoje pierwsze spotkania z orędziami, okres oczyszczenia, naukę modlitwy Ojcze nasz i nieustającej modlitwy. Następnie Vassula przedstawiła bliżej kilka ważnych tematów orędzi, szczególnie uwzględniając kwestie żalu, apostolstwa w naszych czasach, Nowych Niebios i Nowej Ziemi, jak również problemu jedności. Zakończyła spotkanie modlitwą o błogosławieństwo i uzdrowienie. Było wyraźnie widać, że słowa Vassuli, szczere, autentyczne, przekonywujące, przyciągały uwagę zgromadzonych. Po spotkaniu można było zakupić „Prawdziwe Życie w Bogu”. Zainteresowaniem cieszył się I i II tom chiński, a także I tom wydania rękopisu angielskiego. Bardzo budujące było to, że organizatorzy spotkali się z niezwykle pozytywnymi uwagami po spotkaniu, a wiele osób namawiało ich na zorganizowanie tego typu spotkań w przyszłości.

Wtorek, 26 listopada 2002

Na godzinę 18 zaplanowano małe spotkanie dla organizatorów i tych, którzy byli zainteresowani działalnością grup modlitewnych Prawdziwego Życia w Bogu na terenie Hongkongu. Vassula radziła, jak zorganizować grupę, a także odpowiadała na pytania dotyczące samych orędzi. Potem niektórzy z członków grup modlitewnych na Filipinach, którzy specjalnie przybyli na to spotkanie, podzielili się doświadczeniami w organizowaniu tego typu grup modlitewnych. Na koniec jeden z mieszkańców Hongkongu dał świadectwo o tym jak orędzia wpłynęły i oddziałują na jego życie. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem: indywidualnym, dla każdego z uczestników spotkania. Wieczorem Vassula i Cecylia spotkały się jeszcze z organizatorami. Vassula udzieliła kolejnych rad, a dyskusja toczyła się szczególnie wokół sposobu czytania orędzi.

Czwartek, 28 listopada 2002

Pobyt w Hongkongu zakończyła Msza święta. Uczestniczyli w niej oprócz Vassuli organizatorzy spotkania i goście z Filipin. Potem Vassula i towarzysząca jej Cecilia udały się do Phnom Penh.