Ks. René Laurentin: «BÓG VASSULI... CIERPI!»

Inny zarzut: “Bóg Vassuli budzi litość. Cierpi, dusi się, jest umierający. Potrzebuje Vassuli, aby niosła Jego Krzyż, bo chce odpocząć. Można by powiedzieć, że dokucza mu jakaś chroniczna słabość...” itd.

Trzeba powiedzieć, że ten język odnajdujemy u wielu mistyków. Pascal stwierdza: “Jezus jest w agonii aż do końca świata”. To prawda. Chociaż bowiem agonia Chrystusa – która miała miejsce przed mniej więcej dwoma tysiącami lat – trwała kilka minut, to dotknęła ona Jego wiecznej Osoby. Jezus wiecznie nosi ranę grzechów świata. Pozostaje ona obecna w chwale Wieczności.

Więcej o problemie cierpienia, współcierpienia z Bogiem, mającego wartość współodkupieńczą w wartościowej publikacji, gromadzącej dyktanda Marii Valtorty na ten temat. 

Jeszcze jedna osoba wypowiedziała się podobnie w tym temacie, a mianowicie o. Jean de la Croix, który odpowiedział na pytanie: czy Bóg nadal cierpi, następująco: "Co się tyczy zawartości dialogów z Jezusem, jedno z pierwszych pytań, które postawiłem sobie jako teolog, to cierpienie Jezusa dzisiaj w zetknięciu z odrzuceniem Jego miłości. Oczywiście, jak wielu kaznodziejów nie omieszkałem przytoczyć cudownych słów Pascala: “Jezus będzie w agonii aż do końca świata: nie można spać w tym czasie.”